Umetnost in kulturna dediščina
V zadnjih letih se je FTIR spektroskopija močno uveljavila pri analizi površin materialov in objektov pred restavratorskimi posegi, saj razkriva pomembne informacije za določitev ustrezne tehnike pri restavriranju. Značilni absorpcijski trakovi v IR spektru omogočajo identifikacijo snovi prisotnih v vzorcu.
FTIR spektrometer ALPHA II v kombinaciji s čelnim refleksijskim modulom ponuja hitro in enostavno metodo za brezstično merjenje infrardečega spektra na freskah in slikah kar na terenu. ALPHA II opremljeno s čelnim refleksijskim modulom enostavno postavimo pred željen objekt. Vgrajena video kamera omogoča natančno določitev mesta vzorčenja za meritve. Spektrometer lahko namestimo na trinožno stojalo za lažje delo pri večjih površinah. Za boljšo prenosljivost je na voljo tudi baterija in brezžična povezava.
Ramanska spektroskopija omogoča identifikacijo pigmentov (tj. mineralov, ki jih tvorijo), ramanska mikroskopija pa identifikacijo barvil posameznih vlaken (članek Marco Leona). Slednja omogoča tudi slikanje površine vzorca z avtomatizirano XY mikroskopsko mizico.